Dev arama motoru Google'nin bizlere sunduğu hizmetlerini saymakla bitirebilirmiyiz bilmiyorum,Youtube gibi popüler hizmetleri için kullandığı veri merkezlerini hiç merak ettiniz mi.?
Her gün 1.1 milyardan fazla arama yapılan Google’ı 600 milyondan fazla kişi ziyaret etmekte.Sadece arama olarak kalmıyor ve Google bizlere Google Plus,Çeviri,Youtube vs.birçok imkanlar sunmakta.Peki bu kadar bilgi nerede depolanmakta?

DataCenter –VeriMerkezi  Nedir?

Çok büyük boyutlarda verilerin toplanarak,işlenmesi,dağıtılması ve depolanması amacıyla bilgisayar ve ağ donanımlarının bir merkezde toplandığı yerdir.
Google bu veri merkezlerini ABD,Avrupa ve Asya gibi kıtalarda birçok lokasyonda  bulundurmaktadır.Hep birlikte bu locasyonların nerelerde olduğunu öğrenelim.

Google’nin VeriMerkezleri Nerelerdedir?


Berkeley County – South Carolina, United States
Yenilikçi bir soğutma sistemi kullanmaya çalıştığı  bu veri merkezinde soğutma sistemine kaynak  olarak yağmur suyunu kullanmakta ve havuzlarda biriktirmekte.
Council Bluffs – Iowa, United States
Tipik bir internet ev bağlantısıyla kıyasladığımızda Google sitelerinin bağlantılarını sağlayan finer optik ağlar 200.000 kat daha hızlıdır. Sizce de nasıl? mükemmel değil mi?
The Dalles – Oregon, United States
Oregon veri merkezine taşınan suyun giriş ve çıkışlarından sorumlu olan bu renkli borulardan mavi olanları soğuk su tedarik ediyor,kırmızı borular sıcak suyu soğutmak için geri döndürüyormuş.
Douglas County – Georgia, United States
Bu veri merkezenin büyüklüğünü hayal edemiyorum çünkü Google ekip üyelerinin veri merkezinden dışarı çıkabilmeleri için bisiklet veriyormuş.
Hamina – Finland, Europe
Bu veri merkezinde çalışanların oluşturduğu takımlara ve üyelerine nerede oldukları bilmeleri için numaralandırma sistemi oluşturulmuş.Çünkü bu veri merkezi 100.000 metrekare alanın üzerine kurulmuş.
Lenoir – North Carolina, United States
Veri merkezlerinin gündüz ve gece serin kalabilmeleri  için Su depoları ve soğutma kuleleri
Mayes County – Oklahoma, United States
Soğutma kulelerinin kontrolünü yapan Google Veri merkezi çalışanları bu platformların üzerinden geçiyorlarmış.Soğutucuların çalışması gereken süreyi en aza indirerek ver merkezinden daha az enerji kullanılan farklı teknikler uygulanıyormuş.

St Ghislain – Belgium, Europe
Veri merkezlerinde  arızalanan sürücüleri kullanıcıların verilerini güvende tutabilmek için tek tek imha ediliyorlarmış.

Googlenin birçok farklı merkezlerde kuruduğu veri merkezleri nin nerelerde olduğu ,kullandıkları teknolojileri hakkından bahsettik.

Google’ın Veri Merkezlerini Merak Edenlere

Google Cloud Platformu ekibi şahane bir gezi turu video hazırlamışlar Youtube'den izleyebilirsiniz.
Daha fazla bilgi ve görsele ulaşmak isterseniz google data center 'i gezebilirsiniz  Konu hakkında düşüncelerinizi bizimle yorumunuz olarak paylaşabilirsiniz.